Hasznos tippek
1. Érdekmúlással.
A biztosítási szerződés éredmúlással szűnik meg, ha a szerződőnek nem áll érdekében fenntartani a szerződést, azaz megszűnik a biztosítási érdek. A vagyontárgy eladása vagy megsemmisülése, a vállalkozói tevékenység megszüntetése , a bérleti szerződés felmondása, elegendő ok arra, hogy a biztosítási szerződés megszüntetését kérjük. Ilyenkor a megszűnés okát igazoló dokumentumot be kell mutatni (pl. adásvételit)
2. Felmondással.
Mind a szerződő, mind a biztosító élhet a felmondás jogával. Biztosítási évforduló előtt, legalább 30 nappal, írásban, mindkét fél indoklás nélkül felmondhatja a biztosítási szerződést. A felmondást egy erre a célra készített formanyomtatványon, aláírva, (cég esetén cégesen aláírva) küldjük be, a kötvényszám és a többi szükséges adat megadásával.
3. Közös megegyezéssel.
Ha mindkét fél megegyezik ebben, közös megegyezéssel szűnik meg a biztosítási szerződés, Ritkán és indokolt esetben fordul elő.
4. Díjnemfizetéssel.
Megszűnhet a biztosítási szerződés díjnemfizetéssel is. A biztosítási törvény szerint a szerződés megszűnik, ha az esedékességtől számított 30. nap elteltével, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást sem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette. A biztosítók ettől az ügyfél javára eltérnek a folytatólagos díjú szerződéseknél, és legtöbbször az esedékességtől számítva, 60 nap türelmi időt alkalmaznak a díj befizetésére.
Fontos tudni, hogy a díjnemfizetéssel megszűnt szerződések esetén a biztosító a biztosítási évfordulóig követelheti a díjat, amit ügyvédi felszólítással, fizetési meghagyással akár egy egyszerű lakásbiztosítás díjnemfizetése esetén is megtehet. A békesség kedvéért ne válasszuk ezt a megoldást és inkább a rendes felmondás jogával éljünk.